MIĘDZY WŁOSEM A ZDROWIEM

Zła kondycja włosów nie zawsze świadczy o błędach pielęgnacyjnych. Może sygnalizować chorobę lub niedobór składników odżywczych. Trzeba je wówczas odpowiednio uzupełnić.

Codzienne gubienie ok. 100 włosów jest kwestią fizjologiczną. W miejscu utraconego włosa wyrośnie następny. Niepokojące są straty większe niż odrosty. Chcąc zahamować ten proces, trzeba poszukać jego przyczyn.

Wrażliwość cebulki

Z praktycznych względów włos dzielimy na wychodzącą ponad powierzchnię na skórka część wolną – łodygę (scapus pili) i przebiegający ukośnie przez skórę i tkankę podskórną, tkwiący w mieszku włosowym korzeń (radix pili), zwany potocznie cebulką. Komórki korzenia, zwane macierzą (matrix), są jedną z najszybciej i najintensywniej proliferujących, a przy tym wrażliwych na działanie szkodliwych czynników tkanek w organizmie człowieka. Włos powstaje w wyniku podziału żywych komórek korzenia, w których zachodzą dynamiczne procesy metaboliczne, a następnie wypychania ich ku górze, obumierania i rogowacenia.

Dieta a kondycja

Chcąc poprawić kondycję włosów, należy zadbać o prawidłową dietę: bogatobiałkową, niskotłuszczową, o dużej zawartości witamin i składników mineralnych, głównie cynku, magnezu, krzemu, miedzi oraz związków siarki i azotu – podstawowych składników keratyny. Nie zawsze mimo racjonalnego odżywiania stan włosów ulega poprawie. Pozostają cienkie, matowe, kruche. Świadczy to m.in. o niedoborze witamin i składników mineralnych. Wskazana jest wówczas suplementacja, gdyż niektóre witaminy są niezbędne dla wzrostu włosów – odżywiają je, stymulują ich nieaktywne cebulki i przyśpieszają wzrost nowych.


W poszukiwaniu przyczyny

Najczęstszymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów są:

  • Zaburzenia hormonalne – łysienie o takim podłożu występuje u mężczyzn po 40.–50. r.ż., a także u kobiet po urodzeniu dziecka, zaprzestaniu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych czy menopauzie.
  • Choroby tarczycy – zarówno niedoczynność, powodująca wysuszenie i wypadanie włosów, jak i nadczynność, powodująca łysienie uogólnione lub plackowate.
  • Długotrwałe stosowanie leków, m.in. immunosupresyjnych, cytostatyków, antydepresyjnych, przeciwzakrzepowych.
  • Inne: czynniki toksyczne (zatrucia, np. rtęcią, talem), choroby zakaźne, niedożywienie (diety odchudzające), stres.
  • Leczenie choroby i wyeliminowanie niekorzystnych czynników jest podstawą terapii. Nie wystarczą kosmetyki pielęgnacyjne. Aby trwale odżywić i wzmocnić włosy, należy dotrzeć do miejsca ich wzrostu.


Zofia Brzozowska

 


Wiadomości
[WIADOMOŚCI]niedziela, 7 października 2018

Nareszcie! Farmaceuci, podobnie jak lekarze, mogą otrzymać punkty edukacyjne za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej. Za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej jest 5 punktów edukacyjnych!
czytaj więcej...

[WIADOMOŚCI]czwartek, 31 maja 2018
Mamy ogromną przyjemność ogłosić start szóstej edycji naszego Konkursu! Po raz kolejny wydziały farmaceutyczne mogą zgłosić do rywalizacji innowacyjne doktoraty,  obronione w latach 2017–2018. czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]piątek, 17 lipca 2015

Zapraszamy lekarzy stomatologów do udziału w programach edukacyjnych on-line uprawniających do uzyskania 50 punktów edukacyjnych 
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]wtorek, 18 listopada 2014
100 punktów do zdobycia. Najniższa cena za punkt w Polsce. Zapraszamy lekarzy do udziału w nowoczesnych formach szkoleń zawodowych.
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]czwartek, 23 kwietnia 2009
Warto zaprenumerować Gazetę Farmaceutyczną – nie tylko dlatego, że jest niezastąpionym źródłem wiedzy o farmacji i medycynie...czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA