W BIEŻĄCYM NUMERZE
Numer 6/2019
[W NUMERZE]niedziela, 7 lipca 2019

Nr 6 (323) CZERWIEC 2019

ŚWIĘTO BRANŻY PO RAZ OSIEMNASTY
XVIII Dzień Polskiej Farmacji, święto łączące ludzi z branży: aptekarzy, dystrybutorów, producentów leków, a także tych, którzy kształcą młodzież i pracują naukowo, obchodziliśmy w połowie maja w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją z tego wydarzenia (plik PDF do pobrania).

WITAMINA B WAŻNA W CUKRZYCY
Tiamina jest niezbędna dla prawidłowego metabolizowania węglowodanów, z glukozą na czele. Aktywna postać witaminy – TDP (pirofosforan) zapobiega rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy, takich jak retinopatia czy nefropatia cukrzycowa.

OPARZENIA - JAK PODJĄĆ WŁAŚCIWĄ INTERWENCJĘ

Oparzenia to uszkodzenia tkanek skóry lub błony śluzowej wskutek działania czynników zewnętrznych, tj. temperatury, energii cieplnej, promieniowania czy substancji chemicznych. Stanowią jeden z najczęściej występujących urazów, z możliwością wystąpienia powikłań. Statystycznie ok. 1 proc. populacji ulega różnego typu oparzeniom.

MIGRENA - CYKLICZNE DOLEGLIWOŚCI
Choroba ta dotyka niemal co ósmą osobę na świecie. Jest schorzeniem neurologicznym, należącym do grupy tzw. samoistnych bólów głowy, wyodrębnionych przez Internacional Headache Society (IHS). Podstawową przyczyną migreny jest spotęgowana reakcja mózgu na zwyczajne dla osób zdrowych bodźce. Najprawdopodobniej ma ona podłoże genetyczne; jej występowanie u najbliższych krewnych jest skorelowane z nawet trzykrotnie wyższym ryzykiem zapadalności w porównaniu do ogółu populacji.

DWIE STRONY SŁOŃCA
Unikanie słońca jest tak samo szkodliwe dla zdrowia, jak nadmierna na nie ekspozycja. Granica między pozytywnym a negatywnym wpływem promieni ultrafioletowych na organizm człowieka jest nieostra i zależy od wielu czynników. Łatwo ją więc przekroczyć


Wiadomości
[WIADOMOŚCI]czwartek, 23 kwietnia 2009
Warto zaprenumerować Gazetę Farmaceutyczną – nie tylko dlatego, że jest niezastąpionym źródłem wiedzy o farmacji i medycynie...czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA