W BIEŻĄCYM NUMERZE
Numer 4/2019
[W NUMERZE]niedziela, 21 kwietnia 2019

Nr 4 (321) KWIECIEŃ 2019

REFUNDACYJNY TRYB ROZWOJOWY
Preferencje w systemie refundacji i aktywności inwestycyjnej dla firm farmaceutycznych, które budują prestiż i konkurencyjność polskiej gospodarki - wedle takich zasad ma działać refundacyjny tryb rozwojowy (RTR). Mówi się o tym projekcie już prawie cztery lata, ale ciągle go nie ma. Kiedy będzie? Nie wiem. I zaczynam się już zastanawiać, czy może komuś zależy na tym, aby RTR nie powstał i aby w tej części Europy w branży farmaceutycznej nie było znaczących graczy - rozmowa z rozmowa z Barbarą Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PzPPF).

SAMORZĄD BLIŻEJ: KIELCE
Dzieje kieleckiej farmacji sięgają setek lat wstecz. W drugiej połowie XVIII wieku mieszkańcy korzystali z dwóch aptek – dla mieszczan oraz wojskowej. Obecnie w Świętokrzyskiem funkcjonuje ponad 400 aptek, z czego 100 w samej stolicy województwa. W Kieleckiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej zrzeszonych jest około 800 farmaceutów.

KOLEJNA NOWELIZACJA W PRZYGOTOWANIU

Rok 2019 zdecydowanie nie jest dla farmaceutów (właścicieli aptek) najłatwiejszy: rewolucja goni rewolucję. - Zaczęło się od wdrożenia e-recepty, potem ruszyła serializacja, obecnie startuje ZSMOPL, a za progiem czeka duża nowelizacja prawa farmaceutycznego – projekt ustawy trafił do Sejmu 12 marca b.r. Czy ma on szansę znów wpłynąć na działalność aptek? Owszem, i to w znaczącym stopniu.

OCHRONA NARZĄDU WZROKU W APTECE cz.1 (Artykuł naukowy)
Człowiek osiem godzin w ciągu dnia spędza w miejscu pracy, a współcześnie również po wypełnieniu obowiązków zawodowych ma kontakt z czynnikami narażającymi narząd wzroku na zagrożenia. Warto więc przyjrzeć się sposobom na zachowanie dobrej kondycji oczu i możliwościom ochrony narządu wzroku.

TERAPIA BÓLU - CZY MOŻNA POPRAWIĆ JAKOŚĆ TERAPII NLPZ?
Od 1995 ketoprofen przeżywa swoją drugą młodość. Wtedy to szczególnie zainteresowano się połączeniem ketoprofenu z aminokwasem – lizyną, a właściwie jej odmianą (L-enancjomerem) 1. Powstała w ten sposób sól lizynowa ketoprofenu (ketoprofen lysine salt – KLS) uzyskała bardzo ciekawe właściwości farmakokinetyczne bez istotnego wpływu na właściwości samego ketoprofenu (działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne).

RANY PRZEWLEKŁE - EPIDEMIA XXI WIEKU
Rany przewlekłe stanowią poważny problem terapeutyczny. Wraz z wiekiem oraz współtowarzyszącymi chorobami naczyniowymi, stają się coraz większym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej, pacjentów i ich rodzin.

Wiadomości
[WIADOMOŚCI]piątek, 24 maja 2019

Już po raz osiemnasty osoby związane z różnymi obszarami rynku farmaceutycznego miały okazję wspólnie przyjrzeć sytuacji w branży. Tematami przewodnimi były nowe regulacje prawne oraz informatyzacja rynku farmaceutycznego.  
czytaj więcej...

[WIADOMOŚCI]piątek, 24 maja 2019
Hasco-Lek, jedna z najstarszych i największych firm farmaceutycznych w kraju, obchodzi w tym roku 35-lecie swojej działalności. czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]niedziela, 7 października 2018

Nareszcie! Farmaceuci, podobnie jak lekarze, mogą otrzymać punkty edukacyjne za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej. Za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej jest 5 punktów edukacyjnych!
czytaj więcej...

[WIADOMOŚCI]piątek, 17 lipca 2015

Zapraszamy lekarzy stomatologów do udziału w programach edukacyjnych on-line uprawniających do uzyskania 50 punktów edukacyjnych 
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]wtorek, 18 listopada 2014
100 punktów do zdobycia. Najniższa cena za punkt w Polsce. Zapraszamy lekarzy do udziału w nowoczesnych formach szkoleń zawodowych.
czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA