W BIEŻĄCYM NUMERZE
Numer 11/2018
[W NUMERZE]sobota, 24 listopada 2018

Nr 11 (316) LISTOPAD 2018

KORZYŚCI Z OPIEKI FARMACEUTYCZNEJ. KIEDY?
Jest pilotaż opieki farmaceutycznej, który pokaże, jak „spiąć” informatycznie lekarza, pacjenta i farmaceutę. Jest gotowa do procedowania ustawa o zawodzie farmaceuty, której przepisy odnoszą się bezpośrednio do sprawowania opieki farmaceutycznej. I jest strategiczny dokument „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018–2022”, w który wpisana została opieka farmaceutyczna. Teraz z konkretami, jak mówi wiceminister Czech, trzeba zejść niżej. Do ustaw i innych aktów legislacyjnych.

RECEPTURY SPRZED 400 LAT
Zagłębiają się w nie farmaceuci i biotechnolodzy pod kierownictwem dr Jakuba Węglorza z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt otrzymał 1,57 mln zł ze środków programu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki.

SAMORZĄD W BIELSKU-BIAŁEJ
To miejsce narodzin bohaterów kreskówek – Reksia oraz Bolka i Lolka, a także samochodów – Syrenki 105 i małego fiata. To także baza wypadowa w Beskidy, na Klimczok czy Szyndzielnię. W obszarze działania tutejszej Izby zarejestrowanych jest 312 aptek, zatrudniających 732 farmaceutów. Średnio na aptekę przypada około półtora magistra, choć w większych aptekach zatrudnionych jest 7–8 osób.

NIE SPAL SIĘ NA STARCIE - KAMPANIA, JAKIEJ WCZEŚNIEJ NIE BYŁO

To nie tylko nałóg, ale też pewnego rodzaju moda. Zaczynasz palić, bo wszyscy w szkole palą. Gdybym palił, nie byłbym w stanie realizować swoich tanecznych marzeń i być tu, gdzie teraz jestem. Cieszę się, że jestem ambasadorem tej akcji – mówi Maciej „Gleba” Florek, tancerz i choreograf, juror You Can Dance, jeden z ambasadorów antynikotynowej kampanii Fundacji Aflofarm.

WCZEŚNIE WYKRYĆ ZABÓJCĘ

Badanie zmian w poziomach metabolitów i białek zachodzących we krwi pacjentów z rakiem płuca oraz określenie ich użyteczności jako potencjalnych markerów diagnostycznych w początkowej fazie tej choroby to założenia przewodu doktorskiego dr n. farm. Agnieszki Klupczyńskiej, laureatki tegorocznej I nagrody i zdobywczyni tytułu "Lider Nauk Farmaceutycznych".

ROŚLINY TRUJĄCE I ZWIERZĘTA JADOWITE – CHARAKTERYSTYKA ZATRUĆ
Artykuł naukowy na temat szkodliwych związków chemicznych zawartych w organizmach roślin i zwierząt oraz ich szkodliwego działania na organizm ludzki.

 

Wiadomości
[WIADOMOŚCI]niedziela, 7 października 2018

Nareszcie! Farmaceuci, podobnie jak lekarze, mogą otrzymać punkty edukacyjne za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej. Za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej jest 5 punktów edukacyjnych!
czytaj więcej...

[WIADOMOŚCI]czwartek, 31 maja 2018
Mamy ogromną przyjemność ogłosić start szóstej edycji naszego Konkursu! Po raz kolejny wydziały farmaceutyczne mogą zgłosić do rywalizacji innowacyjne doktoraty,  obronione w latach 2017–2018. czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]piątek, 17 lipca 2015

Zapraszamy lekarzy stomatologów do udziału w programach edukacyjnych on-line uprawniających do uzyskania 50 punktów edukacyjnych 
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]wtorek, 18 listopada 2014
100 punktów do zdobycia. Najniższa cena za punkt w Polsce. Zapraszamy lekarzy do udziału w nowoczesnych formach szkoleń zawodowych.
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]czwartek, 23 kwietnia 2009
Warto zaprenumerować Gazetę Farmaceutyczną – nie tylko dlatego, że jest niezastąpionym źródłem wiedzy o farmacji i medycynie...czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA