W BIEŻĄCYM NUMERZE
Numer 9/2017
[W NUMERZE]środa, 27 września 2017

Nr 8 (303) WRZESIEŃ 2017

DORADZTWO FARMACEUTYCZNE
Dna moczanowa, cukrzyca, ospa wietrzna, gruźlica, grypa, woda morska, hemoroidy


MŁODZI, ZDOLNI, WYBITNI
„Synteza i właściwości nowych pochodnych 1,2-benzotiazyny jako potencjalnych leków wielocelowych o działaniu chemoprewencyjnym
i przeciwbólowym” to tytuł najwyżej ocenionej pracy w finale IV edycji konkursu „Lider Nauk Farmaceutycznych”. Poznajmy bliżej zwyciężczynię konkursu dr n.farm. Berenikę Szczęśniak-Sięgę i innych laureatów.


WALKA O ODDECH

Wyniki Dni Spirometrii są bardzo zachęcające. Przez te sześć lat udało nam się przebadać ponad 40 tysięcy osób. U ponad 8 tysięcy obraz spirometrii był nieprawidłowy. Na tej podstawie można było domniemywać, że za przyczyną ich dolegliwości, takich jak kaszel, świszczący oddech i duszność, stoi choroba obturacyjna – astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). 
Rozmowa z dr. n. med. PIOTREM DĄBROWIECKIM , alergologiem, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.


WIEM CO MAM W APTECZCE
Jeśli przeanalizujemy zawartość naszych apteczek, zobaczymy, jak dużo jest w nich leków na tę samą dolegliwość, z dokładnie tą samą substancją czynną. Co gorsza – kolejny raz kupujemy takie leki, nie pamiętając, po co dany lek kupowaliśmypoprzednio i jak należy go przyjmować.

ONKO-PRZYJACIEL NA WAGĘ ZŁOTA

Norwegia przoduje w Europie w leczeniu raka. Mimo że zapadalność na chorobę nowotworową jest duża, dzięki profilaktyce, nowatorskim metodom i świetnej organizacji leczenia wielu pacjentom udaje się wygrać z chorobą. Aż 87 proc. kobiet z rakiem piersi wraca do zdrowia. To prawie o połowę więcej niż w Polsce. Ważną organizacją pozarządową jest tam Kreftforeningen, czyli Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, która wśród zadań statutowych ma między innymi „zapewnienie jak najlepszej jakości życia pacjentom onkologicznych i ich rodzinom”.
Rozmowa z dr n. med. Elżbietą Garwacką-Czachor – rzecznikiem praw pacjenta w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.


ALZHEIMER - WYZWANIE XXI WIEKU
Zdaniem ekspertów w Polsce żyje około pół miliona osób otępiałych, z czego ponad 300 tysięcy ma chorobę Alzheimera (AD). Na świecie trwają poszukiwania nowych leków cofających lub hamujących procesy neurodegeneracyjne. Nadzieję niosą testowane klinicznie leki biologiczne.

STOSOWANIE ANAGETYKÓW OPIOIDOWYCH - CZEGO W OBSZARZE INTERAKCJI NIE MOŻNA ZANIEDBAĆ
Przed rozpoczęciem terapii przeciwbólowej oraz w trakcie jej trwania,  bezwzględnie wskazane jest zapoznanie się z interakcjami o największym znaczeniu praktycznym.
Artykuł Naukowy

Wiadomości
[WIADOMOŚCI]środa, 14 września 2016
Rusza V edycja Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych. Zapraszamy do szlachetnej rywalizacji magistrów farmacji którzy obronili tytuł doktora nauk farmaceutycznych w latach 2016-2017, a ich prace doktorskie zawierają elementy aplikacyjności. czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]piątek, 17 lipca 2015

Zapraszamy lekarzy stomatologów do udziału w programach edukacyjnych on-line uprawniających do uzyskania 50 punktów edukacyjnych 
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]wtorek, 18 listopada 2014
100 PUNKTÓW DO ZDOBYCIA! NAJNIŻSZA CENA ZA PUNKT W POLSCE!
Zapraszamy do udziału w unikalnym projekcie edukacyjnym łączącym kompetencje XXI wieku z obowiązkiem doskonalenia zawodowego lekarzy
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]czwartek, 23 kwietnia 2009
Warto zaprenumerować Gazetę Farmaceutyczną – nie tylko dlatego, że jest niezastąpionym źródłem wiedzy o farmacji i medycynie...czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA