W BIEŻĄCYM NUMERZE
Numer 7-8/2018
[W NUMERZE]czwartek, 9 sierpnia 2018

Nr 7-8 (313) LIPIEC - SIERPIEŃ 2018

POLITYKA LEKOWA  - DOKUMENT W DRODZE
Projekt ma 112 stron i siedem rozdziałów skonstruowanych, co warto podkreślić, według czytelnego, przejrzystego schematu: opis stanu obecnego, diagnoza, cele, narzędzia, miary efektów. Jeden z rozdziałów poświęcony został roli lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów w systemie gospodarki lekami.

OPIEKA FARMACEUTYCZNA - OD 2020?

Przypomnijmy: ma wtedy obowiązywać e-recepta, co autorzy raportu uważają za dobry termin na wprowadzenie OF. W takim przypadku pilną sprawą staje się nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do włączenia farmaceutów do systemu świadczeń opieki zdrowotnej potrzebna jest także ustawa o zawodzie farmaceuty.


ETYKA I INNOWACYJNOŚĆ WPISANE W DNA

Konkurs „Super Etyczna Firma”, któremu patronuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, jest organizowany od 4 lat przez „Puls Biznesu”. Firma Janssen-Cilag Polska zdobyła w nim dwukrotnie tytuł „Etycznej Firmy”, a w tym roku została laureatem w kategorii „Super Etyczna Firma”.

DELIKATNE JAK MOTYLKI

W letnim turnusie rehabilitacyjnym nad jeziorem Firlej koło Lublina wzięli udział chorzy na EB. Jak wygląda życie z tą najboleśniejszą na świecie chorobą? Dziecko z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (Epidermolysis Bullosa, EB) przychodzi na świat raz na 50 tys. urodzeń. W Polsce na cierpi na nie około 300–400 osób, z czego większość stanowią najmłodsi. To genetyczna choroba skóry, której największym wrogiem jest dotyk. Nawet drobne otarcie może spowodować pękanie naskórka, pęcherze, rany i stany zapalne. Skóra chorych jest delikatna jak skrzydła motyla.

BORELIOZA - RÓŻNORODNOŚĆ MANIFESTACJI JEDNEJ CHOROBY (artykuł naukowy)

Jak minimalizować ryzyka przy podawaniu NLPZ? Badania kliniczne wykazały również, że wśród NLPZ istnieją preparaty mniej szkodliwie oddziałujące na błonę śluzową górnego odcinka przewodu pokarmowego, co związane jest z ich budową chemiczną oraz określonym wpływem na enzymy COX-1 i COX-2.

NLPZ A UKŁAD POKARMOWY
Borelioza (choroba z Lyme) jest bakteryjną chorobą zakaźną przenoszoną na ludzi przez kleszcze. Zakażenie może obejmować różne narządy i układy z towarzyszącymi mało specyficznymi objawami i wieloma możliwymi postaciami rozwoju choroby

UDAR SŁONECZNY - LETNI ZABÓJCA

Udar cieplny jest stanem nagłym i stanowi poważne niebezpieczeństwo. Zanim do niego dojdzie, pojawiają się objawy osłabienia cieplnego. Są to kurcze mięśni brzucha oraz kończyn, zwane kurczami cieplnymi. Gdy dochodzą zawroty i ból głowy, nudności, bóle mięśni oraz zmęczenie, to już sygnał, że trzeba jak najszybciej zejść ze słońca, schować się w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu i przyjmować więcej płynów.


Wiadomości
[WIADOMOŚCI]niedziela, 7 października 2018

Nareszcie! Farmaceuci, podobnie jak lekarze, mogą otrzymać punkty edukacyjne za prenumeratę Gazety Farmaceutycznej.  czytaj więcej...

[WIADOMOŚCI]czwartek, 31 maja 2018
Piąta edycja Lidera Nauk Farmaceutycznych właśnie została rozstrzygnięta! W trakcie odbywającego się w Warszawie XVII Dnia Polskiej Farmacji ogłoszono nazwiska autorów trzech najlepszych spośród zgłoszonych do V edycji rozpraw, a tym samym – laureatów trzech pierwszych miejsc. czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]środa, 10 maja 2017
Siedemnasty Dzień Polskiej Farmacji obchodziliśmy 16 maja br. w hotelu Airport Okęcie w Warszawie. Uczestnicy tego tradycyjnego już święta branży nadzwyczajnie dopisali.
 
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]piątek, 17 lipca 2015

Zapraszamy lekarzy stomatologów do udziału w programach edukacyjnych on-line uprawniających do uzyskania 50 punktów edukacyjnych 
czytaj więcej...
[WIADOMOŚCI]wtorek, 18 listopada 2014
100 punktów do zdobycia. Najniższa cena za punkt w Polsce. Zapraszamy lekarzy do udziału w nowoczesnych formach szkoleń zawodowych.
czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA