W BIEŻĄCYM NUMERZE
Numer 12/2019
[W NUMERZE]czwartek, 23 stycznia 2020

Nr 12 (328) GRUDZIEŃ 2019

PACJENT W CENTRUM LECZENIA BIOLOGICZNEGO
Leki biologiczne są dla wielu chorych jedyną szansą na normalne życie. Dostępność do tych terapii jest jednak u nas na poziomie znacznie poniżej średniej unijnej. Jesteśmy także jedynym w tej klasyfikacji krajem, w którym terapia lekami biologicznymi zostaje przerywana po wyznaczonym w programie czasie leczenia.Jakie działania systemowe należy podjąć, aby zwiększyć dostępność do leczenia biologicznego w Polsce?

PACJENCI OCZEKUJĄ NOWOCZESNYCH TERAPII. LEKI BIOPODOBNE DAJĄ IM NA TO SZANSĘ
Co roku Teva wprowadza na rynki kilkanaście nowych leków– zarówno wysokiej jakości leków generycznych, biopodobnych jak i leków innowacyjnych, dających pacjentowi dostęp do zupełnie nowych możliwości terapeutycznych. Przyszłość leczenia na pewno
widzimy w lekach biologicznych, w szczególności w przeciwciałach
monoklonalnych i najnowsze preparaty tej kategorii już oferujemy
pacjentom. Mowa przede wszystkim o przeciwciale monoklonalnym
stosowanym w leczeniu migreny - rozmowa z Michałem Nitką, Dyrektorem Generalnym Teva na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią

KIEDY RTR PRZEJDZIE PRZEZ RZĄD I SEJM?
RTR nam zniknął. A jest absolutnie niezbędny po to, abyśmy wiedzieli, że możemy liczyć na wsparcie rządu w podejmowaniu prorozwojowych inwestycji, tak jak jest to zapisane w Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Polityce Lekowej Państwa. W obecnej sytuacji, kiedy coraz częściej zdarzają się braki leków w aptekach, RTR staje się też narzędziem gwarantującym bezpieczeństwo lekowe kraju – mówiła Katarzyna Dubno, dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia firmy Adamed, w panelowej dyskusji na temat przemysłu farmaceutycznego, podczas XV Forum Rynku Zdrowia.

ZAPALENIE PŁUC U DZIECI TO POWAŻNA CHOROBA

Tak, zapalenie płuc i dziś może zabijać. To zależy od ogólnego poziomu życia i opieki zdrowotnej, ale również od grupy wiekowej. W krajach o niskim poziomie życia, w wielu krajach azjatyckich, afrykańskich, dochodzi do licznych zgonów z tego powodu. Rozmowa z prof. Henrykiem Mazurkiem, kierownikiem Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.

MIGRENA TO NIE CHOROBA HRABIANEK
Kiedyś mawiano, a właściwie jeszcze i dziś dość powszechne jest przekonanie, że migrena to nie choroba, ale fanaberia arystokratek, hrabianek. A to nieprawda. Ocenia się, że w Polce na migrenę cierpi ok. 3,5 – 4 mln osób, a 400 tys. z nich ma migrenę przewlekłą. I oczywiście większość z nich to kobiety w wieku produkcyjnym.
Rozmowa z neurologiem, dr hab. n. med. Izabelą Domitrz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

SŁUCH A LEKI OTOTOKSYCZNE
Polekowe uszkodzenia ucha wewnętrznego nie należą do rzadkości. I choć upośledzenie słuchu może mieć różne przyczyny, to stosowanie leków ototoksycznych zawsze łączy się z poważnym ryzykiem jego uszkodzenia. Mimo to preparaty te stosuje się nadal.

 

Wiadomości
[WIADOMOŚCI]czwartek, 23 kwietnia 2009
Warto zaprenumerować Gazetę Farmaceutyczną – nie tylko dlatego, że jest niezastąpionym źródłem wiedzy o farmacji i medycynie...czytaj więcej...

 

2009 GAZETA FARMACEUTYCZNA